Táto malebná rázovitá obec sa nachádza južne od mesta Zvolen, v Plišovskej kotline, medzi obcami Ostrá Lúka, Dubové a Breziny. Obec v sebe skrýva veľmi veľa zaujímavostí, ktoré ju charakterizujú. Už svojou polohou v objatí pohorí, Javorie na východe, na západe Chránenou krajinnou oblasťou Štiavnické vrchy, vytvára krásnu krajinnú scenériu plnú života. Na území obce sa nachádza mnoho prírodných, historických a kultúrnych zaujímavostí, ktoré sa oplatí vidieť a ulahodiť oku a duše.
Tunajšia príroda ponúka od stromov starých viac ako sto rokov, stromy zaujímavých a nevšedných tvarov až po vodnú nádrž v strede obce „Pleso“. Územie je plné života od rýb, korytnačiek, bocianov, koní, ježkov až po líšky, kuny, diviaky, srnky, jelene a daniele. Je až nemožné niečo z tohto nestretnúť alebo nezahliadnuť.
Spomienkou na viac ako 760. ročnú históriu obce sú historické budovy ľudovej architektúry ako aj najstaršia budova obce kostol, pochádzajúci z 30-tych rokov 14. storočia, prestavaný v roku 1790. Vzácne sú aj zvony v jeho veži. Veľký zvon pochádza z roku 1502, menší z roku 1689 a používajú sa dodnes. Výnimočný je aj hraničný kameň medzi Bacúrovom a Dubovým s vytesaným krížom na oboch stranách, ktorý pravdepodobne pochádza až zo stredoveku. Zaujímavá je aj samotná história obce so svojimi úskaliami, poslaním a osobnosťami, ktoré dotvárali, ovplyvňovali široké okolie ale aj Slovákov. Z najznámejších sú to národovci Andrej Truchlý-Sytniansky a Karol Anton Medvecký – prvý tajomník Matice slovenskej. Nielen Bacúrovčania môžu byť na nich právom hrdý, ale aj všetci Slováci. Ale aj pracovité ruky sú charakteristické pre túto obec. Okrem obrábania svojich políčok a pánskych rolí, pracovali tiež v lese. No najviac rozšíreným remeslom v obci bolo košikárstvo. Košíky robili veľké, z dubových lubov a menšie z liesok. Bacúrovských košikárov poznali okrem najbližšieho okolia aj v Šahách, Brezne, Banskej Štiavnici a v ich okoliach.
Aj svojou kultúrou je obec zaujímavá. Krojovanú minulosť tvorili zvyky a tradície, stavanie májov, fašiangy, páranie peria, čistenie studničiek v chotári. Zaujímavosťou obce a určitým znakom tolerancie je, že v obci boli a sú až 3 cirkevné spoločenstvá. Rímsko-katolícke, ktorému patrí aj kostol zasvätený sv. Šimonovy a sv. Judu, Evanj. cirkev patriaca pod Ostrú Lúku a Dom Veriacich v Kristu Nazaretských. V obci boli aj Benediktíni a v súčasnosti je tu Dom sv. Gorazda. Cez obec vedie niekoľko turistických trás. Najznámejšou je Barborská cesta.